Szyby zespolone – jakie rodzaje szkła są niezbędne do ich produkcji?
Szkło to zachwycający materiał, który jest wykorzystywany w wielu branżach. Warto jednak pamiętać, że w zależności od przebiegu produkcji i zastosowanych składników ma ono nieco inną charakterystykę, a co za tym idzie zastosowanie. Czym są tzw. szyby zespolone? I na jakim rodzaju szkła mogą bazować? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Czym są szyby zespolone?
Szyby zespolone to propozycja, której zadaniem jest zwiększenie energooszczędności i termoizolacyjności budynków. Są złożone z przynajmniej dwóch, a coraz częściej z trzech szyb, połączonych na obwodzie – w tzw. ramce dystansowej. Taka konstrukcja sprawia, że szklane powierzchnie tworzą komory, które skutecznie oddzielają wnętrze budynku od niekorzystnych warunków zewnętrznych.
Szyby zespolone są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. W nowoczesnych oknach zmniejszają przenikanie ciepła na zewnątrz, a co za tym idzie ograniczają opłaty za ogrzewanie.
Rodzaje szyb zespolonych w zależności od typu szkła
Szyby zespolone mogą być tworzone z wykorzystaniem różnego rodzaju szkła.
Oto kilka przykładów:
- szyby zespolone przeciwsłoneczne (refleksyjne) wykorzystują warstwę tlenków metali lub metali szlachetnych,
- szyby zespolone izolujące akustycznie oprócz tego, że posiadają tafle o zróżnicowanej grubości, są wyposażone również m.in. w szkło pochłaniające dźwięki, takie jak szkło laminowane ze specjalną folią,
- szyby zespolone bezpieczne, które w przypadku uszkodzenia nadal stanowią barierę przed nieproszonymi gośćmi za sprawą zastosowania szkła laminowanego z kilkoma foliami PVB,
- szyby samoczyszczące, które mają od zewnątrz innowacyjną powłokę hydrofilową, dzięki której brud nie przylega i jest spłukiwany wraz z deszczem.